logo

ZUSlogoJakie są rodzaje ubezpieczeń społecznych? Jakie są prawa i obowiązki ubezpieczonych? Od czego zależy wysokość wypłacanych świadczeń? Na czym polega polski system emerytalny? Jak założyć firmę? Jakie są obowiązki pracodawcy względem ZUS?

Między innymi z takimi pytaniami mierzyli się dzisiaj - 19 marca licealiści Paulina Pater (2LOP), Filip Szpringiel (kl. 3LO) i Dominik Walas (2LO), którzy wzięli udział w etapie wojewódzkim Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Ubezpieczeniach Społecznych.
Do etapu ogólnopolskiego awansuje tylko jedna drużyna z województwa opolskiego. 
Wyniki zostaną ogłoszone wkrótce.

COVID19W piątek 12 marca grupa ratowników Chrobrego uczestniczyła w zajęciach on-line  z dr Ireneuszem Barziejem.  Zajęcia dotyczyły tematyki aktualnej nam wszystkim, gdyż doktor przedstawił temat pandemii COVID-19. Omówione zostały najważniejsze informacje dotyczące wirusa, sposobów jego rozprzestrzeniania się, przebiegu choroby, konsekwencji i powikłań pochorobowych. Dr Barziej podzielił się także doświadczeniem z własnej pracy w pogotowiu. Poruszył  kwestię szczepień, ich niezbędności i obalił wiele mitów krążących na ich temat.  Przedstawił modyfikacje schematu udzielania pomocy u chorego  na COVID-19 lub osoby z podejrzeniem tej choroby.
Na zakończenie zajęć był czas na dyskusję i pytania  do naszego eksperta z PWSZ w Nysie, która jest patronem naukowym Zespołu Szkół w Niemodlinie.

shopping„Konsumenci to my wszyscy”
           John Fitzgerald Kennedy

Światowy Dzień Konsumenta, znany też jako Światowy Dzień Praw Konsumenta to międzynarodowe święto obchodzone corocznie 15 marca.
W Polsce po raz pierwszy jego obchody zorganizowano w 2000r.

Światowy Dzień Konsumenta jest dobrą okazją do przybliżenia młodzieży ich praw jako konsumentów oraz zapoznania z działalnością instytucji, których celem jest ochrona ich interesów.
Obok lekcji tematycznych na lekcjach przedsiębiorczości, uczniowie Zespołu Szkół przez cały tydzień mogą uczestniczyć w wydarzeniach zorganizowanych przez UOKiK wspólnie z organizacjami konsumenckimi:
- codzienny wideoczat z ekspertami na Facebooku, podczas których każdy może bezpłatnie otrzymać porady @Światowy Dzień Konsumenta
- praktyczne porady na Twitterze @UOKiKgovPL - jak bezpiecznie kupować i inwestować przez internet.

1Po raz kolejny uczniowie klas licealnych Zespołu Szkół im. B. Chrobrego z klas: pierwszej, drugich oraz część uczniów klasy trzeciej wzięli udział w projekcie LEKCJE Z TEMIDĄ.
W czasie spotkania z prawnikiem - Panią Katarzyną Grajcar została uczniom przybliżona tematyka związana z historią prawa, podstawowymi zasadami prawa, naukami prawnymi, praktycznymi aspektami funkcjonowania prawa na co dzień, np. prawa konsumenckiego. Przytaczane w trakcie zajęć liczne przykłady oraz prezentacje zdecydowanie ułatwiły zrozumienie obowiązujących przepisów prawnych. Poznaliśmy też strony i adresy internetowe, gdzie możemy uzyskać informacje lub porady prawne.

BO logoJuż po raz trzeci braliśmy udział w akcji BohaterON mającej na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku.

W ramach akcji BohaterON uczniowie klasy 1 LO o profilu dziennikarskim przygotowali kartki dla Powstańców.

Dzisiaj otrzymaliśmy dyplomy z podziękowaniami.