logo

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu zaprasza młodzież szkół średnich: ogólnokształcących i zawodowych kończących się egzaminem dojrzałości oraz studentów wyższych uczelni do wzięcia udziału w XVI OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE NA ESEJ, którego temat brzmi: „Idź, biegnij, jedź: podróżowanie dla podróżowania w książkach Olgi Tokarczuk”.
Celem Konkursu jest zainteresowanie młodzieży esejem, jako jedną z form wypowiedzi. Esej daje możliwość swobodnego wyrażania swoich myśli oraz nowatorskiego ujęcia znanego tematu.

Tematem XVI Ogólnopolskiego Konkursu na Esej jest twórczość Olgi Tokarczuk – jednej z najbardziej cenionych na świecie i najczęściej nagradzanych polskich pisarek. Jej książki zostały przetłumaczone na ponad dwadzieścia języków. Laureatka Międzynarodowej Nagrody Bookera za powieść Bieguni (Flights), dwukrotnie uhonorowana Nagrodą Literacką Nike: za powieści Bieguni i Księgi Jakubowe. Otrzymała również m.in. Paszport „Polityki”, Nagrodę im. Kościelskich, Brücke Berlin-Preis, słoweńską nagrodę Vilenica, Uznamską Nagrodę Literacką, Międzynarodową Nagrodę Literacką Domu Kultury i Teatru Miejskiego w Sztokholmie, nominację do grona finalistów International IMPAC Dublin Literary Award oraz nominację do National Book Award.

Autorka Biegunów nakazuje: „ruszaj się, kiwaj, kołysz, idź, biegnij”, gdyż wie, że to ciągły ruch stanowi wspólny dla nas wszystkich mianownik. Bo czy tacy właśnie nie jesteśmy? Podróżujemy nie z powodu fundamentalnej potrzeby przeżycia, ale dla czystej przyjemności lub dla zabicia nudy i wypełnienia czymś czasu. Albo jeszcze dlatego, że nie wyobrażamy sobie, aby mogło być inaczej. Jaki sens ma ten nieustanny ruch, to ciągłe krążenie arteriami świata? Czy jesteśmy spacerowiczami, turystami, włóczęgami i graczami jednocześnie? A jeśli tak, to w co tak naprawdę gramy? Gdzie i po co nieustannie nas nosi? Czy ten swoisty nomadyzm z wpisanym weń ryzykiem jest czymś już w nas głęboko zakorzenionym? Olga Tokarczuk, stwierdza: „Podróż jest chyba największym zbliżeniem do tego, czym współczesny świat wydaje się być – ruchem, niestabilnością”, a gdzie indziej dodaje do tej listy płynność i iluzoryczność.

Nadesłane prace będą oceniane przez Kapitułę Konkursu, złożoną z pracowników naukowych Uniwersytetu Opolskiego, w skład, której wchodzą: dr hab. Adrian Gleń, prof. UO – poeta, krytyk literacki, teoretyk literatury, pracownik Instytutu Filologii Polskiej, dr hab. Jacek Gutorow, prof. UO – poeta, eseista, krytyk literacki, tłumacz, pracownik Instytutu Filologii Angielskiej, dr Sławomir Kuźnicki – poeta, krytyk literacki, tłumacz, pracownik Instytutu Filologii Angielskiej.         

Uprzejmie prosimy, aby zechcieli Państwo przekazać nasze zaproszenie do udziału w Konkursie Uczniom Państwa szkoły (szczegółowy regulamin oraz plakat w załączniku). Wierzymy, że  dzięki Państwa pomocy uda nam się dotrzeć z informacją o naszym Konkursie do większej liczby zainteresowanych osób.

Regulamin Konkursu jest również dostępny na stronie internetowej: www.mbp.opole.pl. Bliższe informacje dostępne są w Dziale Promocji MBP, Danuta Łuczak, tel. 77 454 80 30, 77 454 80 32 wew. 402, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript." target="_blank"> Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.