logo

Jak zalogować się do katalogu biblioteki?

molnet plus nKażdy uczeń, który ma dostęp do e-dziennika posiada również dostęp do katalogu on-line biblioteki szkolnej i może na nim przegladac swoje konto biblioteczne, katalog, dokonywać rezerwacji książek i prolongować wypożyczone pozycje.

Logowanie do katologu on-line biblioteki szkolnej

Otwórz stronę główną szkoły.

 1. Otwórz zakładkę Katalog biblioteki on-line, która znajduje się w prawym górnym rogu. Wówczas wyświetli się strona główna katalogu internetowego biblioteki, na której można sprawdzić, czy dana książka jest dostępna w naszej bibliotece. Wyszukiwanie w OPAC ma postać wyszukiwania jednookienkowego, podobnie jak w popularnej przeglądarce Google. Wpisana fraza wyszukiwawcza domyślnie jest wyszukiwana we wszystkich indeksach jednocześnie. Istnieje możliwość wyszukiwania osobno w następujących indeksach: autor, tytuł, temat (hasło przedmiotowe).Wpisanie poszukiwanej frazy w cudzysłowie wygeneruje nam listę wyników odpowiadającą dokładnie na zapytanie. Listę wyników można zawężać za pomocą specjalnych filtrów. Lista wyników jest również stronicowana.
 2. Następnie kliknij w ikonkę kluczyka – „Zaloguj się” w prawym górnym rogu, wpisując adres e-mail i hasło – takie same jak do dziennika elektronicznego.
 3. Następnie kliknij w ikonkę „Twoje konto” (obok ikonki kluczyka). Zobaczysz wtedy swój profil użytkownika, który zawiera następujące informacje:
  - dane osobowe zalogowanego czytelnika,
  - formularz zmiany hasła do katalogu OPAC,
  - informacje o wypożyczeniach,
  - informacje o ewentualnych zaległościach,
  - informacje o pozycjach zarezerwowanych,
  - oraz historię wszystkich wypożyczeń czytelnika.
 4. Przy wypożyczeniach dostępna jest funkcja „Przedłuż termin” (maksymalnie 2 razy na okres 14 dni), a przy rezerwacjach „Usuń rezerwację”.
 5. Aby się wylogować, kliknij w ikonkę kluczyka – rakiety – „Wyloguj się”.
 6. Pełna instrukcja znajduje się na stronie głównej katalogu internetowego biblioteki – ikonka „Pomoc”.