logo

niepodlegloscSto dwa lata temu Polacy doczekali się powrotu niepodległej Rzeczypospolitej na mapę Europy i świata. Po 123 latach zaborów - przelanej krwi, cierpienia, ciągłego czekania, trwania w nadziei i walce, odrodziła się niepodległa i zjednoczona Polska.

Jedenasty listopada to największe polskie święto-urodziny niepodległej Ojczyzny.

Zachwycajmy się wolną Polską, jej pięknem i różnorodnością, uczmy się historii, szanujmy tradycję, cieszmy się bogactwem otaczającej nas przyrody. Uczciwa praca, czasem wyrzeczenia, troska o dobro wspólne,  a nie tylko własne korzyści, powinny być dla nas wzorem postępowania. Jesteśmy nowym pokoleniem, które narodziło się w suwerennej, niepodległej Polsce. Pokoleniem, które nie zna ograniczeń, zaborów i szykan. Dbajmy o to, co mamy, budujmy silną polską wspólnotę. Dbajmy codziennie o naszą Ojczyznę, aby trwała niezłomna i niepodległa przez następne stulecia.

Ciekawostki o Święcie Niepodległości

1.Święto Niepodległości zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937 roku. 11 listopada jako Święto Niepodległości ustanowił przedwojenny rząd Polski. Władze II RP chciały w ten sposób upamiętnić objęcie władzy w Warszawie przez Józefa Piłsudskiego.

2.Polska odzyskała niepodległość po 123 latach zaborów (1795-1918). Rada Regencyjna 7 października 1918 roku proklamowała niepodległość Polski, a 11 listopada przekazała zwierzchnią władzę wojskową oraz naczelne dowództwo nad wojskiem polskim, uwolnionemu z twierdzy magdeburskiej Józefowi Piłsudskiemu. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące działania bojowe I wojny światowej.

3.W latach 1919-1936 rocznice odzyskania niepodległości świętowane była w Warszawie jako uroczystość o charakterze wojskowym. Organizowano je zwykle w niedzielę po 11 listopada. W 1919 roku toczyły się jeszcze działania wojenne o granice Rzeczypospolitej, wiec nie można było w pełni celebrować tego święta. Pierwszy raz w pełni obchody święta niepodległości zorganizowano 14 listopada 1920 roku. Po zwycięstwie w wojnie polsko-bolszewickiej uhonorowano Józefa Piłsudskiego jako Wodza Naczelnego - buławą marszałkowską.

4.W 1926 roku Józef Piłsudski jako prezes rady ministrów wydał decyzję o ustanowieniu 11 listopada dniem wolnym od pracy dla urzędników państwowych. Od tego momentu aż do 1934 roku na placu Saskim w Warszawie (w 1928 roku przemianowany na plac marszałka Józefa Piłsudskiego) odbywały się defilady wojskowe odbierane przez Wodza Naczelnego.

5.W 1932 roku Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego ustanowił dzień rocznicy odzyskania niepodległości, dniem wolnym od nauki. Odsłonięto też 11 listopada 1932 roku Pomnik Lotnika w Warszawie.

6.W 1930 roku rozporządzeniem prezydenta RP ustanowiono odznaczenie państwowe Krzyż i Medal Niepodległości. Odznaczano nimi osoby szczególnie zasłużone dla niepodległości.


7.Rocznice odzyskania niepodległości zyskały rangę święta państwowego dopiero w 1937 roku. Święto Niepodległości miało łączyć odzyskanie suwerenności państwowej z zakończeniem I wojny światowej i upamiętnieniem Józefa Piłsudskiego. Obchody święta w 1937 roku uświetniono odsłonięciem pomnika gen. Józefa Sowińskiego (dowódca obrony reduty na Woli w Warszawie w 1831 roku).

8.Do wybuchu II wojny światowej obchody Święta Niepodległości odbyły się tylko dwa razy (w 1937 i 1938 roku). W czasie okupacji hitlerowskiej oficjalne obchodzenie świąt państwowych nie było możliwe. Jednak w konspiracji obchodzono 11 listopada głównie w ramach tzw. małego sabotażu.

9.Po wojnie w 1945 roku ustanowiono Narodowe Święto Odrodzenia Polski, które obchodzono 22 lipca, w rocznicę ogłoszenia Manifestu PKWN. Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada zostało zniesione.

10.W okresie PRL obchody Święta Niepodległości były nielegalne. Obchodziły go nielegalnie środowiska niepodległościowe, w tym piłsudczykowskie, a za udział w nich uczestnicy byli represjonowani.


11.W 1989 roku Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada zostało przywrócone przez sejm PRL. Przywrócono go pod nazwą Narodowe Święto Niepodległości.