logo

bibl cyfrowaZ racji tymczasowego zawieszenia naturalnego trybu pracy szkoły, nasza społeczność szkolna nie może dotrzeć do biblioteki i jej zasobów. Nie jest to jednak czas, gdy o was zapomnieliśmy …
Naszym zadaniem jest dostarczanie czytelnikom wielu źródeł, dzięki którym, mogą oni dotrzeć do książek czy innych publikacji. Jednakowo z racji różnorodnych możliwości pracy biblioteki, planujemy na bieżąco wrzucać różne artykuły, zmierzające ku promowaniu czytelnictwa

Jedno z pierwszych pytań naszych uczniów: Co z dostępem do lektur szkolnych?

Otóż kochani, poniżej przedstawiam wybrane biblioteki cyfrowe i inne źródła darmowe ebooków, z jakich możecie śmiało korzystać.

Wykaz platform z bezpłatnym dostępem do lektur w wersji cyfrowej.

Audiobooki, które można pobrać i słuchać offline lub bezpośrednio na stronie – online. Ebooki do czytania online lub offline na telefonie, tablecie i komputerze.

lektury


Lektury.gov.pl to portal internetowy, na którym dostępna jest większość lektur szkolnych znajdujących się w domenie publicznej. Użytkownicy w łatwy i przyjazny sposób mogą zapoznać się z szerokim wyborem lektur, zarówno z zasobów przeznaczonych dla szkół szkoły podstawowej, jak i ponadpodstawowych. Użytkownik może wybrać spośród kilku formatów plików, może zatem przeczytać lekturę na komputerze, na smartfonie albo na czytniku.
Największą zaletą serwisu jest to, że wszystkie pozycje są dostępne bezpłatnie, bez konieczności zakładania konta i logowania. Dzięki temu wirtualna biblioteka przed każdym stoi otworem.

wolne lektury

 

WolneLektury.pl

Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji lub można czytać online.

legimi


Legimi - czas na lekturę

Platforma Legimi udostępnia darmowy dostęp do ok. 80 lektur. Niektóre tytuły dostępne są w formie audiobooka.

polona


Polona.pl
POLONA to największa biblioteka cyfrowa nw Polsce. Biblioteka Narodowa udostępnia w serwisie nie tylko swoje zbiory, ale też obiekty innych instytucji – zdigitalizowane przy użyciu najnowocześniejszych technologii, pozwalających uzyskać najwyższą jakość.

W POLONIE znajdują się najcenniejsze skarby polskiej kultury i historii, takie jak Kronika Anonima zwanego Gallem, rękopisy Kochanowskiego, Mickiewicza i Chopina, rysunki Norwida i Witkacego.

Zbiory POLONY to cały przekrój dziedzin i epok: rękopisy iluminowane, najstarsze polskie książki drukowane, ryciny, rysunki oraz publikacje popularne – pocztówki, stare elementarze, książki dla dzieci, książki kucharskie czy dawne poradniki.

Większość udostępnionych zbiorów należy do domeny publicznej, dzięki czemu można je za darmo pobierać i dowolnie wykorzystywać.

Audiobook Polona

Podstrona POLONY z audiobookami.

Informujemy, iż biblioteka cyfrowa POLONA udostępnia darmowe audiobooki, w tym lektury szkolne.

Wśród dostępnych lektur znajdują się m. in.:

  • "Lalka" Bolesława Prusa
  • "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej
  • "Giaur" Byrona
  • "Potop" Henryka Sienkiewicza
  • "Państwo" Platona
  • "Faust" Goethego
  • "Moralność Pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej

oraz wiele innych.


Życzymy miłej lektury i racjonalnego spędzenia wolnego czasu.
Bibliotekarze