logo

image001Dnia 05 października 2017 r. uczniowie naszej szkoły brali udział w wyjeździe do Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach, gdzie odbyło się spotkanie z uczestniczką powstania warszawskiego oraz spektakl dotyczący codziennego życia w Stalagu VIII B Lamsdorf oraz prezentacja multimedialna zdjęć z powstania warszawskiego.

 

Uczestnicy spotkania mieli szansę porozmawiania z Panią Helena Kamerską , która opowiadała o codziennym życiu nastoletniej sanitariuszki. Jako rodowita mieszkanka Warszawy biorąca udział w powstaniu bardzo realistycznie opowiadała o jego przebiegu. Należała do Armii Krajowej - I Obwód „Radwan” (Śródmieście)-zgrupowanie „Chrobry II”- II batalion „Lecha Grzybowskiego”- 4. kompanii. Pani Helena trafiła do powstania pod pseudonimem „Halina”, dostała do ręki strzykawkę i opatrunki - została sanitariuszką.

W jej życiu wszystko zmieniało się jak w kalejdoskopie. Kilka nocy w budynku przy Granicznej. Potem Pańska, z widokiem na małe getto. Dowództwo na parterze, na pierwszym piętrze powstańcy, dziewczyny w kuchni. W przedpokoju warta. A w pokoju niemieccy jeńcy. Historia jej życia była bardzo drastyczna, ponieważ doświadczyła jej 19-letnia dziewczyna, która po stracie matki musiała zaopiekować się swoją rodziną. Pomimo trudnego dzieciństwa i młodości, szczęście uśmiechnęło się do niej po wojnie. Wzięła ślub z mężczyzną, którego poznała podczas powstania, założyła rodzinę i wiedzie dalej spokojne życie w Opolu.

 

Spotkanie z Panią Kamerską było dla nas wielkim przeżyciem, ponieważ człowiek z pozoru tak kruchy ma w sobie ogromną siłę i pozytywne nastawienie do świata i ludzi. Spotkania z takimi ludźmi trzeba pielęgnować bo to właśnie od nich powinniśmy uczyć się życia oraz postawy szacunku i odpowiedzialności za Ojczyznę.