logo

book dayJak wiemy, celem święta jest promowanie czytelnictwa oraz poruszanie problematyki praw autorskich i ochrony własności intelektualnej.

Tegoroczne święto z racji trwającej epidemii, miało nieco inny charakter. Wszystkie uroczystości i wydarzenia związane z obchodami mogły odbywać się jedynie jako przedsięwzięcia on-line z kulturą.

Pamiętajmy o akcji #ZOSTAŃWDOMU #CZYTAJWDOMU

Odnosząc się do okoliczności powstania święta, data obchodów nawiązuje do znanych postaci literackich takich jak Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega. 23 kwietnia, to także dzień urodzin lub śmierci wielu innych sławnych pisarzy np. Vladimira Nabokowa Maurice`a Druona czy Halldora Laxnessa. Święto narodziło się w Katalonii, gdzie do dziś istnieje piękny zwyczaj obdarowywania kobiet czerwonymi różami, które w zamian wręczają mężczyznom książki. Jednocześnie ten dzień w Hiszpanii jest oficjalnym świętem.

Od 1995 roku święto organizowane jest przez UNESCO. W związku z obchodami UNESCO corocznie przyznaje tytuł „Światowej Stolicy Książki” dla miasta, które przygotowało najlepszy program promujący czytanie książek. Pierwszym miastem, które otrzymało zaszczytny tytuł był Madryt. W roku 2016 to zaszczytne wyróżnienie uzyskał Wrocław.

Cytując słowa znakomitego pisarza Umberto Eco – „ Kto czyta książki, żyje podwójnie”, pamiętajmy, że każdy dzień dla miłośników czytania może być świętem.

Więcej informacji na temat Święta Książki oraz inne przydatne informacje znajdziecie w poniższym linku, który polecam: bimkal.pl

ksiazki bibliotekaKsiążka to nieśmiertelna część kultury, która nigdy nie umrze, a nowoczesne nośniki tylko ją wspomagają.

Umberto Eco

 

Obecnie wszyscy zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia, ograniczamy kontakty z innymi i przebywamy w domu. W tym czasie dobrze jest sięgnąć po lekturę. Jeżeli macie zaległości w czytaniu lektur obowiązkowych czy uzupełniających, to właśnie teraz jest odpowiedni moment na zaległą literaturę. Mimo że zamknięte są biblioteki, warto pamiętać, że książki wciąż są dostępne on-line. Nadal można korzystać z bogatych zbiorów bibliotek internetowych. Na czytelników czekają przykładowo Wolne Lektury oraz biblioteki cyfrowe.

 

#TerazCzasNaCzytanie

Informujemy, iż większość lektur szkolnych zarówno dla szkoły podstawowej jak i liceum jest dostępna w on-line w internecie na portalu:

 lektury

 

 

Lektury.gov.pl to portal internetowy, na którym dostępna jest większość lektur szkolnych znajdujących się w domenie publicznej. Użytkownicy w łatwy i przyjazny sposób mogą zapoznać się z szerokim wyborem lektur, zarówno z zasobów przeznaczonych dla szkół szkoły podstawowej, jak i ponadpodstawowych. Użytkownik może wybrać spośród kilku formatów plików, może zatem przeczytać lekturę na komputerze, na smartfonie albo na czytniku.
Największą zaletą serwisu jest to, że wszystkie pozycje są dostępne bezpłatnie, bez konieczności zakładania konta i logowania. Dzięki temu wirtualna biblioteka przed każdym stoi otworem.

image001W dniach od 27 listopada 2019 do 06 grudnia 2019 r. zapraszamy wszystkich czytelników do Biblioteki Szkolnej na zapoznanie się z twórczością Olgi Tokarczuk.
Nowości czytelnicze będzie można wypożyczyć tuż po zakończeniu wystawy.

Tokarczuk10 października członkowie Akademii Szwedzkiej ogłosili, że Nagrodę Nobla
w dziedzinie literatury za rok 2018 otrzymuje Olga Tokarczuk.
To historyczny moment dla polskiej kultury. Po 23 latach od przyznania Nagrody Nobla Wisławie Szymborskiej to najważniejsze literackie wyróżnienie znów trafia w ręce Polki.

W dniach 27.11.2019-06.12.2019r. zapraszamy wszystkich czytelników do Biblioteki Szkolnej na zapoznanie się z twórczością Olgi Tokarczuk.
Nowości czytelnicze będzie można wypożyczyć tuż po zakończeniu wystawy.