logo

Miesiąc maj proponujemy rozpocząć powieścią australijsko-niemieckiego pisarza Markusa Zusaka. Ten światowy bestseller zdobył liczne nagrody i wyróżnienia, w 2013 r.  został zekranizowany. i wciąż podbija serca czytelników na całym świecie.


Markus Zusak – Złodziejka książek

 

zlodziejuka
Opis:
Liesel Meminger swoją pierwszą książkę kradnie podczas pogrzebu młodszego brata. To dzięki „Podręcznikowi grabarza” uczy się czytać i odkrywa moc słów. Później przyjdzie czas na kolejne książki: płonące na stosach nazistów, ukryte w biblioteczce żony burmistrza i wreszcie te własnoręcznie napisane… Ale Liesel żyje w niebezpiecznych czasach. Kiedy jej przybrana rodzina udziela schronienia Żydowi, świat dziewczynki zmienia się na zawsze…

Powyższy opis pochodzi od wydawcy. Więcej informacji na stronie: www.lubimyczytac.pl, a po książkę wstąpcie do Szkolnej Biblioteki.

Na koniec kwietnia polecamy kolejną historię inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami.

Diane Ackerman – Azyl. Opowieść o Żydach ukrywanych w warszawskim ZOO

azyl
Opis:
W zbombardowanym i zrytym pociskami warszawskim ogrodzie zoologicznym Jan i Antonina Żabińscy podczas niemieckiej okupacji zdołali ocalić przez śmiercią kilkadziesiąt osób, udzielając im schronienia w domu, piwnicach i pustych klatkach po zwierzętach. Skoro zaś gościom nadawano jeszcze zwierzęce przezwiska, a zwierzęta nosiły ludzkie imiona, willa Żabińskich w pełni zasługiwała na miano "domu pod zwariowaną gwiazdą".

Autorka łączy fakty ze swobodnym i barwnym stylem narracji. Wprowadza nas w świat fascynującej kobiety, Antoniny Żabińskiej, zapomnianej "żony Noego", która ryzykując życiem wraz z mężem prowadziła Arkę ratującą ludzi i zwierzęta.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy. Więcej informacji na stronie: www.lubimyczytac.pl , a książkę znajdziecie w Szkolnej Bibliotece.

Kontynuujemy tematykę związaną z książką historyczną.

Tym razem Wiesław Adamczyk i Barbara Dominiczak składają w zbiorze wywiadów hołd utraconej niewinności Polaków,

którzy w dzieciństwie przeżyli deportację w głąb ZSRR.

Wiesław Adamczyk  – Kwiaty polskie na wygnaniu

kwiaty polskie na wygnaniu b iext66724423
Opis:
Zbiór wywiadów Wiesława Adamczyka oraz Barbary Dominiczak przeprowadzonych z ludźmi, którzy w dzieciństwie przeżyli deportację w głąb Związku Radzieckiego. Prowadzili oni zeszyty, pamiętniki z rysunkami i wpisami innych tułaczych polskich dzieci, rozproszonych od Iranu po Meksyk. Przez lata przypominały o ukochanym kraju dzieciństwa, pozwalając zachować polską tożsamość. Książka wzbogacona ilustracjami z owych pamiętników daje poruszające świadectwo ludzkiej solidarności i przyjaźni nawet w nieludzkich warunkach na nieludzkiej ziemi. Obrazu dopełniają historie samego kolekcjonera owych pamiętników, Wiesława Adamczyka, oraz jego siostry pióra Ewy Ledóchowicz.

To swoisty hołd wszystkim, którzy podobnie jak Adamczyk utracili dziecięcą niewinność, zmagając się z rozpaczą, tęsknotą, bólem i niejednokrotnie śmiercią najbliższych.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy. Więcej informacji na stronie: www.lubimyczytac.pl , a po książkę zapraszamy do Szkolnej Biblioteki.

Kolejny tydzień rozpoczynamy z książką biograficzną, pamiętnikiem Wiesława Adamczyka.

Jest to wzruszająca opowieść o wojennym dzieciństwie autora, spędzonym na Syberii i naznaczonym sowieckim barbarzyństwem.

Wiesław Adamczyk  – Kiedy Bóg odwrócił wzrok

kbow
Opis:

Autor był małym chłopcem, gdy w maju 1940 roku wraz z matką i rodzeństwem deportowano go na sowiecką Syberię. Jego ojciec, oficer Wojska Polskiego, wzięty do niewoli przez Armię Czerwoną, zginął jako jedna z tysięcy ofiar zbrodni katyńskiej. Rozdzielenie rodziny i wysiedlenie zapoczątkowało dziesięcioletnią tułaczkę. Skrajnie trudne warunki życia w Kazachstanie, głód, karkołomna ucieczka z ZSRR, śmierć matki, obozy dla uchodźców, rodziny zastępcze - tę drogę, tak jak Autor, przeszło tysiące Polaków.
W pasjonujących wspomnieniach Wiesław Adamczyk oddaje głos ofiarom sowieckiego barbarzyństwa. Bezkompromisowa, przejmująca opowieść jest zapisem utraty dziecięcej niewinności i zmagań z rozpaczą, przez które przechodził mały chłopiec.
W opracowaniach dotyczących II wojny światowej często przemilcza się tę mroczną kartę europejskiej historii, pozostającą w cieniu Holokaustu. Wydarzenia na niej zapisane wciąż jeszcze czekają, by w pełni oddać im historyczną sprawiedliwość.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy. Więcej informacji na stronie: www.lubimyczytac.pl, a po książkę zapraszamy do Szkolnej Biblioteki.

Mamy wiosnę,

dlatego w tym tygodniu wyruszymy w odkrywczą podróż z Peterem Wohllebenem,

która zmieni sposób, w jaki postrzegacie zwierzęta!

Zatem pozostajemy w tematyce przyrodniczej i w tym tygodniu polecamy:

Peter Wohlleben - Duchowe życie zwierząt

duch zycie zwierz

Opis:
Koguty okłamujące kury? Łanie pogrążone w żałobie? Zawstydzone konie? To przejawy fantazji ekologów czy naukowo udowodnione fakty z życia zwierząt? Czy bogate życie uczuciowe nie jest zastrzeżone jedynie dla ludzi?
Peter Wohlleben, leśnik i miłośnik przyrody, korzystając z najnowszych badań i własnych obserwacji, udowadnia, że zwierzęta i ludzie w sferze uczuć i doznań są do siebie podobni. Odkrywa przed nami niesamowite historie zwierząt, w których możemy zaobserwować ich mądrość, współczucie, troskę czy przyjaźń.

Podobnie jak w bestsellerowym "Sekretnym życiu drzew" Wohlleben przedstawia w fascynujący sposób świat przyrody, którego nie znamy. Kochasz zwierzęta? Dzięki tej książce przekonasz się, że są ci bliższe, niż ci się zdawało...


Powyższy opis pochodzi od wydawcy. Więcej informacji na stronie: www.empik.com, a miłośników książek zachęcamy do wizyty w Bibliotece.