logo

Z początkiem marca proponujemy związaną z obchodami Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych.

Joanna Wieliczka-Szarkowa – Żołnierze wyklęci. Niezłomni bohaterowie.
 

zw

Opis:
To fascynująca opowieść o żołnierzach antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, stawiających opór wobec sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 40. i 50. XX wieku. Bohaterowie, ścigani i mordowani przez władze komunistyczne.

Niezłomni bohaterowie – ścigani, chwytani, prześladowani, więzieni i mordowani przez władze komunistyczne. Wśród nich m.in. mjr Józef Kuras „Ogień”, rtm. Witold Pilecki „Witold”, Danuta Siedzikówna „Inka”, mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, kpt. Antoni Zubryd „Zuch” i wielu innych. Ostatni „żołnierz wyklęty” zginął w obławie prawie dwadzieścia lat po wojnie – 21 października 1963 r!
Autorka kreśli sylwetki żołnierzy, opowiada o ich dramatycznych losach oraz tłumaczy, dlaczego zostali „wyklęci”.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy. Więcej informacji na stronie: www.lubimyczytac.pl , a książkę wypożyczycie w Szkolnej Bibliotece.

Zapraszamy!

Tym razem proponujemy coś z dorobku słynnego francuskiego powieściopisarza i dramaturga Erica-Emmanuela Schmitta. Najpopularniejszy utwór, który na pewno znacie to Oskar i pani Róża, dlatego nadszedł czas na inną książkę tego autora.

Eric-Emmanuel Schmitt – Odette i inne historie miłosne

 

odette

 

Opis:
Osiem historii miłosnych, osiem narracji, osiem kobiet - od sprzedawczyni po twardą milionerkę, od zawiedzionej trzydziestolatki po tajemniczą bosonogą księżniczkę. Po drodze kochankowie i stęsknione matki... Wanda, Helena, Isabelle, Donatella, Odette - oto galeria nowych postaci odmalowanych przez Erica-Emmanuela Schmitta. Baśniowa opowieść o miłości, a zarazem przypowieść i filozoficzna komedia, w której Schmitt z czułością kreśli portrety kobiet poszukujących szczęścia.
Jedna z historii opowiada o tytułowej Odette Toulemonde. Czterdziestoletnia wdowa zachwyca się książkami modnego pisarza Balthazara Balsana. To miły człowiek, ujmujący, zadbany, o nieco pociesznej prezencji nauczyciela gimnastyki, ale jak najbardziej na poziomie. Mówiąc krótko: mężczyzna, z którym kobieta rozwodzi się z przyjemnością. Los sprzyja jemu, a jednak to ona jest szczęśliwa. Przypadkowe spotkanie podczas podpisywania książek wywróci ich życie do góry nogami.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy. Więcej informacji na stronie: www.empic.com, a po  książkę zapraszamy do Szkolnej Biblioteki, gdzie czekają również inne tytuły E.E. Schmitta.

Kolejna propozycja na luty -  pozostajemy w klimacie walentynkowym

Poezja miłosna – opracowanie zbiorowe

poezja
Opis:
Jest to obszerna antologia ponad 150 najpiękniejszych polskich wierszy miłosnych -  i o miłości -  napisanych przez 55  poetów, opracowana z uwzględnieniem epok historycznych  – od romantyzmu i  wierszy Adama Mickiewicza do wierszy współczesnych. Czytelnik znajdzie w tym zbiorze wiersze najsłynniejsze, które znamy z programów szkolnych, jak np. Niepewność czy Do M Mickiewicza, poprzez piękne wiersze spopularyzowane przez interpretacje w pieśniach i piosenkach, jak np. Laura i Filon Franciszka Karpińskiego, Jednego serca Adama Asnyka czy Przecież znasz wszystkie moje chwyty Andrzeja Bursy, po mniej znane, a warte poznania, jak np. Pożegnanie z fiołkami Wacława Rolicza-Liedera,  Miłość Marii Grossek-Koryckiej czy Mówię do Ciebie cicho Rafała Wojaczka.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy. Więcej informacji na stronie: www.empic.com, a miłośników poezji zapraszamy po książkę Biblioteki.

Propozycja na luty -  słynna pierwsza powieść jednego z najpopularniejszych współczesnych autorów literatury młodzieżowej

John Green – Szukając Alaski

szukajac alski

 


Opis:
Porównywany z przełomowym "Buszującym w zbożu" J.D. Salingera literacki debiut Johna Greena to powieść o myślących i wrażliwych młodych ludziach. Zbuntowanych, szukających intensywnych wrażeń i odpowiedzi na najważniejsze pytania: o miłość, która wywraca świat do góry nogami, o przyjaźń, której doświadcza się na całe życie.
Niezapomniana opowieść o odkrywającym życie Milesie zakochanym w szalonej, zbuntowanej Alasce, dzięki której odnalazł Wielkie Być Może – czyli najintensywniejsze i najprawdziwsze doświadczenie rzeczywistości.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy. Więcej informacji na stronie: www.lubimyczytac.pl, a miłośników Johna Greena zachęcamy do wizyty w Bibliotece. 

Zapraszamy.

Kolejna propozycja dla miłośników sensacji, sądownictwa i faktu:


Grzegorz Głuszak – 25 lat niewinności. Historia Tomasza Komendy

25 lat

Opis:


HISTORIA, KTÓRA WSTRZĄSNĘŁA POLSKĄ
Pierwsza szczera i wzruszająca rozmowa z Tomaszem Komendą. O tym, jak silnym trzeba być, by wytrzymać wyroki mediów, piekło polskiego więzienia, walkę o wolność i dobre imię.

Poznaj kulisy procesu Tomasza Komendy, w wyniku którego odebrano mu osiemnaście lat życia. Pierwszy raz ujawniamy skandaliczne dokumenty, absurdalne zeznania świadków, nieporadne akty oskarżenia, których ofiarą padł niewinny chłopak z Wrocławia.

To historia człowieka, który nie poddał się w walce z bezdusznym aparatem państwa. Stawił czoła systemowi, wobec którego przeciętny obywatel pozostaje bez szans.

Ujawniamy tajemnice, które miały nie ujrzeć światła dziennego. Dowiedz się, kto i jak rozbił prokuratorsko-sądowy układ. Przekonaj się, kto dotarł do prawdy o tragedii niesłusznie skazanego za gwałt i morderstwo człowieka.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy. Więcej informacji na stronie: www.lubimyczytac.pl , a książkę wypożyczycie w Szkolnej Bibliotece.

Zapraszamy!