logo

21Dnia 29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Data ta jest rocznicą urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Święto zostało ustanowione w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Z tej okazji gościliśmy uczniów klas I i III Szkoły Podstawowej nr 2 w Niemodlinie. Dzieci brały udział w głośnym czytaniu, w wykonaniu uczennic LO Zuzanny Sosnowskiej i Mai Maliniec, wykonały pamiątkowe zakładki do książek oraz zwiedziły budynek naszej szkoły.

Jak zalogować się do katalogu biblioteki?

molnet plus nKażdy uczeń, który ma dostęp do e-dziennika posiada również dostęp do katalogu on-line biblioteki szkolnej i może na nim przegladac swoje konto biblioteczne, katalog, dokonywać rezerwacji książek i prolongować wypożyczone pozycje.

Logowanie do katologu on-line biblioteki szkolnej

Otwórz stronę główną szkoły.

 1. Otwórz zakładkę Katalog biblioteki on-line, która znajduje się w prawym górnym rogu. Wówczas wyświetli się strona główna katalogu internetowego biblioteki, na której można sprawdzić, czy dana książka jest dostępna w naszej bibliotece. Wyszukiwanie w OPAC ma postać wyszukiwania jednookienkowego, podobnie jak w popularnej przeglądarce Google. Wpisana fraza wyszukiwawcza domyślnie jest wyszukiwana we wszystkich indeksach jednocześnie. Istnieje możliwość wyszukiwania osobno w następujących indeksach: autor, tytuł, temat (hasło przedmiotowe).Wpisanie poszukiwanej frazy w cudzysłowie wygeneruje nam listę wyników odpowiadającą dokładnie na zapytanie. Listę wyników można zawężać za pomocą specjalnych filtrów. Lista wyników jest również stronicowana.
 2. Następnie kliknij w ikonkę kluczyka – „Zaloguj się” w prawym górnym rogu, wpisując adres e-mail i hasło – takie same jak do dziennika elektronicznego.
 3. Następnie kliknij w ikonkę „Twoje konto” (obok ikonki kluczyka). Zobaczysz wtedy swój profil użytkownika, który zawiera następujące informacje:
  - dane osobowe zalogowanego czytelnika,
  - formularz zmiany hasła do katalogu OPAC,
  - informacje o wypożyczeniach,
  - informacje o ewentualnych zaległościach,
  - informacje o pozycjach zarezerwowanych,
  - oraz historię wszystkich wypożyczeń czytelnika.
 4. Przy wypożyczeniach dostępna jest funkcja „Przedłuż termin” (maksymalnie 2 razy na okres 14 dni), a przy rezerwacjach „Usuń rezerwację”.
 5. Aby się wylogować, kliknij w ikonkę kluczyka – rakiety – „Wyloguj się”.
 6. Pełna instrukcja znajduje się na stronie głównej katalogu internetowego biblioteki – ikonka „Pomoc”.

book dayJak wiemy, celem święta jest promowanie czytelnictwa oraz poruszanie problematyki praw autorskich i ochrony własności intelektualnej.

Tegoroczne święto z racji trwającej epidemii, miało nieco inny charakter. Wszystkie uroczystości i wydarzenia związane z obchodami mogły odbywać się jedynie jako przedsięwzięcia on-line z kulturą.

Pamiętajmy o akcji #ZOSTAŃWDOMU #CZYTAJWDOMU

Odnosząc się do okoliczności powstania święta, data obchodów nawiązuje do znanych postaci literackich takich jak Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega. 23 kwietnia, to także dzień urodzin lub śmierci wielu innych sławnych pisarzy np. Vladimira Nabokowa Maurice`a Druona czy Halldora Laxnessa. Święto narodziło się w Katalonii, gdzie do dziś istnieje piękny zwyczaj obdarowywania kobiet czerwonymi różami, które w zamian wręczają mężczyznom książki. Jednocześnie ten dzień w Hiszpanii jest oficjalnym świętem.

Od 1995 roku święto organizowane jest przez UNESCO. W związku z obchodami UNESCO corocznie przyznaje tytuł „Światowej Stolicy Książki” dla miasta, które przygotowało najlepszy program promujący czytanie książek. Pierwszym miastem, które otrzymało zaszczytny tytuł był Madryt. W roku 2016 to zaszczytne wyróżnienie uzyskał Wrocław.

Cytując słowa znakomitego pisarza Umberto Eco – „ Kto czyta książki, żyje podwójnie”, pamiętajmy, że każdy dzień dla miłośników czytania może być świętem.

Więcej informacji na temat Święta Książki oraz inne przydatne informacje znajdziecie w poniższym linku, który polecam: bimkal.pl

ksiazki bibliotekaKsiążka to nieśmiertelna część kultury, która nigdy nie umrze, a nowoczesne nośniki tylko ją wspomagają.

Umberto Eco

 

Obecnie wszyscy zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia, ograniczamy kontakty z innymi i przebywamy w domu. W tym czasie dobrze jest sięgnąć po lekturę. Jeżeli macie zaległości w czytaniu lektur obowiązkowych czy uzupełniających, to właśnie teraz jest odpowiedni moment na zaległą literaturę. Mimo że zamknięte są biblioteki, warto pamiętać, że książki wciąż są dostępne on-line. Nadal można korzystać z bogatych zbiorów bibliotek internetowych. Na czytelników czekają przykładowo Wolne Lektury oraz biblioteki cyfrowe.

 

#TerazCzasNaCzytanie

Informujemy, iż większość lektur szkolnych zarówno dla szkoły podstawowej jak i liceum jest dostępna w on-line w internecie na portalu:

 lektury

 

 

Lektury.gov.pl to portal internetowy, na którym dostępna jest większość lektur szkolnych znajdujących się w domenie publicznej. Użytkownicy w łatwy i przyjazny sposób mogą zapoznać się z szerokim wyborem lektur, zarówno z zasobów przeznaczonych dla szkół szkoły podstawowej, jak i ponadpodstawowych. Użytkownik może wybrać spośród kilku formatów plików, może zatem przeczytać lekturę na komputerze, na smartfonie albo na czytniku.
Największą zaletą serwisu jest to, że wszystkie pozycje są dostępne bezpłatnie, bez konieczności zakładania konta i logowania. Dzięki temu wirtualna biblioteka przed każdym stoi otworem.