logo

Kolejny tydzień rozpoczynamy z książką biograficzną, pamiętnikiem Wiesława Adamczyka.

Jest to wzruszająca opowieść o wojennym dzieciństwie autora, spędzonym na Syberii i naznaczonym sowieckim barbarzyństwem.

Wiesław Adamczyk  – Kiedy Bóg odwrócił wzrok

kbow
Opis:

Autor był małym chłopcem, gdy w maju 1940 roku wraz z matką i rodzeństwem deportowano go na sowiecką Syberię. Jego ojciec, oficer Wojska Polskiego, wzięty do niewoli przez Armię Czerwoną, zginął jako jedna z tysięcy ofiar zbrodni katyńskiej. Rozdzielenie rodziny i wysiedlenie zapoczątkowało dziesięcioletnią tułaczkę. Skrajnie trudne warunki życia w Kazachstanie, głód, karkołomna ucieczka z ZSRR, śmierć matki, obozy dla uchodźców, rodziny zastępcze - tę drogę, tak jak Autor, przeszło tysiące Polaków.
W pasjonujących wspomnieniach Wiesław Adamczyk oddaje głos ofiarom sowieckiego barbarzyństwa. Bezkompromisowa, przejmująca opowieść jest zapisem utraty dziecięcej niewinności i zmagań z rozpaczą, przez które przechodził mały chłopiec.
W opracowaniach dotyczących II wojny światowej często przemilcza się tę mroczną kartę europejskiej historii, pozostającą w cieniu Holokaustu. Wydarzenia na niej zapisane wciąż jeszcze czekają, by w pełni oddać im historyczną sprawiedliwość.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy. Więcej informacji na stronie: www.lubimyczytac.pl, a po książkę zapraszamy do Szkolnej Biblioteki.

Mamy wiosnę,

dlatego w tym tygodniu wyruszymy w odkrywczą podróż z Peterem Wohllebenem,

która zmieni sposób, w jaki postrzegacie zwierzęta!

Zatem pozostajemy w tematyce przyrodniczej i w tym tygodniu polecamy:

Peter Wohlleben - Duchowe życie zwierząt

duch zycie zwierz

Opis:
Koguty okłamujące kury? Łanie pogrążone w żałobie? Zawstydzone konie? To przejawy fantazji ekologów czy naukowo udowodnione fakty z życia zwierząt? Czy bogate życie uczuciowe nie jest zastrzeżone jedynie dla ludzi?
Peter Wohlleben, leśnik i miłośnik przyrody, korzystając z najnowszych badań i własnych obserwacji, udowadnia, że zwierzęta i ludzie w sferze uczuć i doznań są do siebie podobni. Odkrywa przed nami niesamowite historie zwierząt, w których możemy zaobserwować ich mądrość, współczucie, troskę czy przyjaźń.

Podobnie jak w bestsellerowym "Sekretnym życiu drzew" Wohlleben przedstawia w fascynujący sposób świat przyrody, którego nie znamy. Kochasz zwierzęta? Dzięki tej książce przekonasz się, że są ci bliższe, niż ci się zdawało...


Powyższy opis pochodzi od wydawcy. Więcej informacji na stronie: www.empik.com, a miłośników książek zachęcamy do wizyty w Bibliotece.

Propozycja na początek wiosny –
książka nagrodzona tytułem Książki Roku 2016 lubimyczytać.pl w kategorii Literatura faktu, publicystyka

Peter Wohlleben – Sekretne życie drzew

sekretne drzew
Opis:
W lesie dzieją się zdumiewające rzeczy. Są tam drzewa, które porozumiewają się ze sobą, drzewa, które z oddaniem troszczą się o swe potomstwo oraz pielęgnują starych i chorych sąsiadów, drzewa, które doświadczają wrażeń, mają uczucia i pamięć. Niewiarygodne? Ale prawdziwe! Leśniczy Peter Wohlleben snuje fascynujące historie o zdumiewających zdolnościach drzew. Przytacza wyniki najnowszych badań naukowych i dzieli się swoimi obserwacjami z codziennej pracy w lesie. Otwiera przed nami sekretny świat, jakiego nie znamy.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy. Więcej informacji na stronie: www.lubimyczytac.pl , a miłośników przyrody zachęcamy do wizyty w Bibliotece. 

Zapraszamy.

 

Kolejna propozycja na marzec

Sue Monk Kid – Sekretne życie pszczół

szp

Opis:
Pachnąca miodem, ciepła, wzruszająca i przerażająca zarazem opowieść o konfliktach na tle rasowym i kobiecej przyjaźni ponad podziałami.
Lily jest biała, ma 14 lat, oschłego, agresywnego ojca i olbrzymie poczucie winy. Przed dziesięcioma laty przez przypadek zastrzeliła swoją matkę. Spokój pomagają jej odzyskać noszące imiona letnich miesięcy, czarnoskóre mieszkanki pewnej pasieki w Tiburon, gdzie Lily trafia, jadąc śladami mamy. Ale nawet ten niezwykły azyl, gdzie pszczoły wiodą swoje sekretne życie, nie chroni przed światem zewnętrznym. Najważniejsza jest wiara w siebie…
Zekranizowana z sukcesem niezwykła książka opowiada o przerażającej codzienności stanów południowych Ameryki połowy lat sześćdziesiątych XX wieku, kiedy niewolnicy odzyskali już wolność, ale tylko na papierze.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy. Więcej informacji na stronie: www.empic.com , a po książkę zapraszamy oczywiście do Szkolnej Biblioteki.

Tym razem propozycja dla miłośników poezji, wydanie dwujęzyczne:

Rupi Kaur – Mleko i miód. Milk and Honey.

mleko miod

Opis:
„Mleko i miód” to opowieści o miłości i kobiecości, ale też przemocy i stracie.
W krótkiej, poetyckiej formie skrystalizowały się pełne cielesności emocje. Każdy z rozdziałów dotyka innych doświadczeń, łagodzi inny ból. Rupi Kaur szczerze i bezkompromisowo ukazuje kobiecość we wszystkich jej odcieniach, cudowną zdolność kobiecego ciała i umysłu do otwierania się na miłość i rozkosz mimo doznanych krzywd.

Międzynarodowy bestseller.
Ponad pół miliona sprzedanych egzemplarzy w samych Stanach Zjednoczonych.
Kilkadziesiąt tygodni na liście bestsellerów „New York Timesa”.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy. Więcej informacji na stronie: lubimyczytac.pl, a po książkę  zapraszamy do Szkolnej Biblioteki.